Skip links

Italiensk pizzakunst møter lokale råvarer

På Høstlørdagen 20. september blir Storgata fylt med duften av nystekt, italiensk pizza. Markens Grøde inviterer til pop-up pizzasalg vis-a-vis Myhrvolds plass. Den italienske pizzabakeren Lorenzo skal trylle fram deilig pizza med lokale råvarer, i hovedsak fra Markens Grøde-butikken. 

– Vi ønsker å vise fram det fantastiske mangfoldet av lokale råvarer som produseres i og rundt bygda vår – fra kjøtt og tyttebær til grønnsaker av mange slag, sier Marthe Norderhaug, som har vært primus motor for pop-up pizzasalget. – Italiensk pizza er ypperlig for å framheve smakene til de ulike råvarene. På klassisk italiensk pizza er det tradisjonelt få ingredienser, det gjør at hver enkelt ingrediens kommer tydeligere fram og får skinne. Søsteren min, Ida Norderhaug, som jeg driver Husmannshagan sammen med, har komponert de fem ulike pizzaene som står på menyen. Det blir ekte italiensk pizzakunst, med lokal vri og tilpasninger til lokale ingredienser. 

– Til deigen har vi fått tak i hvetemel fra Karianne og Thorbjørn Lund i Degernes, malt på Holli Mølle. Der vi ikke har funnet lokale alternativer, har vi i størst mulig grad hentet inn råvarer fra Østfold.

På menyen står blant annet «Svin på skauen», med langtidskokt tomatsaus av tomater fra Husmannshagan og fra Aamodthagen/Ingebjørg Rekaa Aamodt, salsiccia fra Norsk Ullgris, mozzarella fra Rygge Meieri, toppet med basilikum fra Husmannshagan.

«Helt vilt» har hjortepølse fra Søndre Ruud gård i Eidsberg, tyttebær plukket i Rakkestad av Bente Sandvold og rødløk fra Humlehagen. 

«Rakkerita» – bygdas egen vri på den klassiske margaritaen, er toppet med fargerike cherrytomater fra Iglerud gård. 

Trøffelpizza er en skikkelig gourmetdelikatesse, men siden det ikke er noen trøffelprodusenter i bygda (enda), har vi i stedet laget en lokal vri med fermentert jordskokk, som har masse umami og et tydelig hint av trøffel! Vi delte oppskrift på fermentert jordskokk fra Instagramkontoen vår i våres, og har fått masse positive tilbakemeldinger på smak. I tillegg er fermentert jordskokk ekstra snilt mot magen, sier Ida Norderhaug. – Vi har valgt å kalle vår variant for Rakksta Trøffel.

LOKAL PIZZA: Marthe Norderhaug har vært primus motor for pop-up pizzasalget.

– Det er utrolig morsomt at vi i Rakkestad har et så stort og variert utvalg av kortreiste varer. Markens Grøde-butikken er unik, vi er utrolig heldige som har en så fantastisk lokalmatbutikk i bygda vår, sier prosjektleder Sidsel Marie Gjerlaug. – Butikken er et samarbeidsprosjekt mellom Rakkestad Næringsråd og Bondelaget i Degernes og Rakkestad. Nytt av året er et mentorprosjekt støttet av Innovasjon Norge, for å rekruttere flere grønt-produsenter i bygda.

– Vi ønsker å løfte fram de fantastiske produsentene i bygda og i Østfold, og la råvarene virkelig komme til sin rett, sier arrangørene. De lover god stemning, pizzasnurring og skikkelig god, italiensk pizza med smak av Rakkestad og Østfold.

– Her samarbeider mange gode krefter som vil det samme – slikt blir det magi og produktutvikling av. I tillegg til produsentenes lidenskap for råvarene, så har vi Grønn Emballasje som lager pizzaeskene. I disse pizzaene forenes altså høy fagkompetanse fra ulike felt. Vi ser allerede at ideen til pizzaene blir lagt merke til ut langt ut over Østfoldsgrenser, all ære til produsentene som har tatt initiativ til dette, sier daglig leder i Rakkestad Næringsråd, Ida Marie Ruud Stemmedalen.

Pop-up pizzasalget varer fra kl. 10 til 15 – hvis det ikke er utsolgt tidligere. Overskuddet fra salget går til drift og utvikling av Markens Grøde-butikken.

Tekst/Foto: Markens Grøde / Rakkestad Næringsråd